2016-03-01 10:14:47

Čitati, čitati, čitati…

Zanimljivo predavanje o tome kako potaknuti učenike na čitanje održala je mr.sc. Emica Calogjera Rogić na stručnom skupu za učitelje i nastavnike Hrvatskoga jezika 26. veljače 2016. u školskoj knjižnici Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac. Pored sadržaja vezanih za nove strategije čitanja i nove metode rada s podatcima o čitateljskim navikama u Hrvatskoj vrijedno je upoznati i ostale „potencijalne čitatelje“.

 

dokazano je da je  10 – 15 minuta čitanja na dan dovoljno da razvijemo čitateljske navike kod djece čitanje je potrebno u najranijoj dobi jer je tada mozak najprilagodljiviji čitanje razvija empatiju čitanje omogućuje mozgu da predahne od vanjskih stimulacija šest minuta čitanja dnevno može smanjiti razinu stresa za 60% učenici koji više čitaju postižu bolje rezultate na PISA testiranju

Istraživanja su pokazala da:

50% ljudi ne čita nikad (misli se na knjige)
47% starijih od 15-est godina nije pročitalo niti jednu knjigu
 s preko 65 godina čita se 58%
46% populacije izjavilo je da ih knjige ne interesiraju
 učenici čitaju do sedmoga razreda
žene više čitaju od muškaraca
Dalmatinci najviše čitaju

 

Navedeni podatci dovoljno govore o zanemarivanju čitateljskih navika, stoga je odgajanje čitatelja zajednička skrb i odgovornost, roditelja, odgajatelja, učitelja, knjižničara i ostalih kulturnih i javnih djelatnika.

Kako bismo znali uživati u čitanju, pokrenuti su mnogi programi za poticanje čitanja koji su prepoznali čitanje kao ključ budućeg uspjeha naših učenika.

Najčešći programi u školama:

čitamo mi, u obitelji svi (Knjižna naprtnjača) čitamo pod zvijezdama čitamo zajedno čitamo s vama – čitamo za vas usvojimo pisca noć knjige čitateljski klub u obranu čitanja

Da bismo razvili čitateljske navike ulažemo malo, ali dobivamo puno.

          „ Mislim da danas više nego ikad treba tražiti knjige, pa makar imale i samo jednu dobru stranicu: moramo tražiti komadiće, djeliće, sve što u sebi ima zlato, sve što nam može oživjeti tijelo i dušu.“  (Henry Miller)

Zato nam treba čitati, čitati, čitati…

                                                                    Dragocjenka Bilović, prof.

Foto galerija


Osnovna škola zrinskih i frankopana Otočac