Ukupno: 1001942

NOVO U KNJIŽNICI

Knjižni fond školske knjižnice obogaćen je novim naslovima.

1. Šojat, Ivana: Oblak čvoraka - roman za tinejdžere

Lucija je učenica osmog razreda osnovne škole i kao većina djece te dobi nesigurna je u vlastiti fizički izgled. U školi se suočava i sa strašnom podjelom na one koji imaju i one koji nemaju te na vlastitoj koži prolazi bolno iskustvo izopćenja iz skupine popularnih. Roman za tinejdžere o potrazi za identitetom i odrastanjem koji poručuje da smo svi jedinstveni i posebni.

2. Pongrašić, Zoran: Krive su seka i seka - roman za mlade

U trećem romanu o krivnji, nakon romana Mama je kriva za sve i Ovaj put je kriv tata, Zoran Pongrašić napisao je nastavak o novim (ne)zgodama Berislava i njegovih prijateljica jednojajčanih blizanki Stele i Mirele. U Berin život ponovo ulaze kriminalci, a nestanak Seke, mlade majmunice iz zoološkog vrta, čini središnji događaj romana oko kojega autor vješto gradi priču neuobičajenog fabularnog slijeda uz cijeli niz retrospekcija i digresija. Problemski roman o odrastanju, ljubavi, obiteljskim odnosima, prijateljstvu, u kojem je s velikom dozom humora, ali s puno ljudskosti i suosjećanja, prikazana cijela galerija zanimljivh likova i njihovih sudbina. Autentično i bez patetike, autor govori o odrastanje djece i mladih u svijetu kriminala, napuštenim, zlostavljanim, zanemarenim i isključenim, svima onima koji nisu imali previše sreće u životu.

3. Končić Trlek, Elizabeta: Pošta za Li – knjiga za mlade

Dvanaestogodišnja djevojčica Aprili, zvana Li, živi s posvojiteljicom Nadom u dijelu napuštenog Doma za nezbrinutu djecu. Uz poteškoće u učenju, svakodnevicu joj obilježavaju osamljenost i psihičko zlostavljanje kojem je izložena u školi. Radnja prati njen razvojni put na kojem se, uz pomoć odraslih i mačka Džoa, Li suočava s unutarnjim i vanjskim neprijateljima te otkriva vlastitu unutarnju snagu.

4. Pichon, Liz: DA! NE. (Možda…) - Dječja knjiga. Za djecu (8-12 godina)

U osmoj knjizi serijala o Tomu Gatesu Tom treba donijeti brojne odluke, npr. koje pahuljice odabrati, koju ideju predstaviti na poslovnom danu u školi i kojih se svojih stvari odreći kako bi sudjelovao na sajamskoj rasprodaji.
Mama je na misiji – želi izbaciti sve suvišne stvari iz kuće i prodati ih na sajmu. Jedan naizgled nebitan predmet izazvat će pravu pomutnju i zaplesti događaje. Kada u školi zavladaju neobične klice koje uzrokuju kašalj, neke će se okolnosti promijeniti i Tomu priuštiti nove uzbudljive dogodovštine.

Prepričavajući događaje, Tom nastavlja oduševljavati humorom i crtežima. U osmoj knjizi posebna se pažnja posvećuje crtanju izraza lica u smiješnim situacijama. Otkrijte što Delia krije iza zaključanih vrata, što će gnjavator Marcus učiniti s ukradenom idejom i kako Fosili više puta spašavaju situaciju.

Zabavno, veselo i duhovito štivo!

5. Doyle, Arthur Conan :  Grimizna istraga - Sherlock Holmes kolekcija za mlade

Kriminalistički roman prvi je u nizu o jednom od najpoznatijih književnih detektiva, a u ovom su izdanju tekst i ilustracije prilagođene djeci osnovnoškolskog uzrasta. U napuštenoj kući pronađeno je tijelo muškarca bez vidljivih tragova zločina, pa će policija u pomoć pozvati najboljeg amaterskog istražitelja na svijetu, Sherlocka Holmesa. Njegova opažanja polučit će uspješnim rješavanjem zagonetnih nedjela čiji začetak seže u daleku prošlost.

6. Riggs, Ransom: Dom gospođice Peregrine za čudnovatu djecu – Knjige za mlade osobe, adolescente, tinejdžere. Fantasy romani.

Iznenadna smrt djeda Abrahama pod zastrašujućim okolnostima snažnim udarcem podijeli život unuka Jacoba na Prije i Poslije te će se on, nakon što otkrije tajanstveno pismo, vođen neshvatljivim posljednjim djedovim riječima otputiti na velški otok. Ondje će, na ruševinama doma gospođice Peregrine, otkriti da su čudne djedove riječi itekako povezane s uznemirujućim saznanjem da je njegov život sve samo ne običan...

Silva Orešković, školska knjižničarka

objavio: Silva Orešković   datum: 27. 9. 2022.

« Svibanj 2024 »