Maturalac – izvanučionička nastava osmaša

Za učenike osmog razreda OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac organizirana je trodnevna izvanučionička nastava u smjeru južnog Jadrana od 29. do 31. svibnja 2023. Odredište putovanja bio je grad Cavtat sa smještajem u Hotelu Epidaurus pod vodstvom Putničke agencije Atlantis Travel iz Zagreba. Na izletu je sudjelovalo ukupno 49 učenika uključujući 6 učenika iz Područne škole Ličko Lešće, 2 učenika iz PŠ Vrhovine i dvoje učenika iz PŠ Švica u pratnji voditelja Antonia Rudelića i učiteljica prof., Dubravke Kostelac, prof., Marije Rončević,dipl.uč., Katarine Medarić,dipl.uč., Dragocjenke Bilović, prof. i pomoćnice u nastavi gđe Danijele Lemajić. Na putovanju nas je pratio službeni turistički vodič.

Na popularni „maturalac“ krenulo sa školskoga igrališta u ponedjeljak točno u sedam. Teško je povjerovati koliko je razgledanja, učenja i radosti stalo u ta tri dana. Zahvaljujući iskusnoj vodičici gđi Radmili u dogovoru s učiteljima, sve aktivnosti su bile odmjereno raspoređene bez prevelikog iscrpljivanja i stresa. Odmah na početku jasno su se istakla pravila ponašanja u autobusu i izvan njega.

Na putu prema Cavtatu slušali smo povijesne priče, događaje i anegdote vezane uz krajolike kroz koje smo prolazili. Motivacijski satovi povijesti doveli su nas do Splita. Svoje povijesno znanje učenici su pokazali i u obilasku Dioklecijanove palače što je splitski vodič pohvalio.

Nastavak putovanja prošao je u očekivanju Pelješkog mosta. Krstili smo ga kratkim odmorom i fotografiranjem. Na putu do Cavtata odmarali smo oči zelenilom neretvanske doline koja kao da je baš za nas razlila svu svoju ljepotu i izašla iz korita. U rano predvečerje smjestili smo se u hotel, a pravi užitak je tek slijedio u radosti prvog ovogodišnjeg kupanja u moru. Drugoga dana našeg putovanja posjetili smo Dubrovnik i otok Lopud. Usprkos podnevnoj žegi, s divljenjem smo razgledali tog starog ljepotana koji kao da nikad nije izašao iz svoje povijesti. Uspeli smo se na Dubrovačke zidine i fotografijom ovjenčali plavetan dodir neba i mora isklesan u kamenu. Kratka vožnja brodom do Lopuda i mali „kupanac“ blagoslovili su ovaj prekrasan dan.

Treći, završni dan, ponovno smo vođeni duhom povijesti u vožnji Jadranskom magistralom prema Makarskoj. Kratko smo odmorili u Stonu, vidjeli solanu i Stonske zidine. U nastavku putovanja nizale su se pejzažne idile moćnog Biokova nad strmim morskim uvalama. Brnistra je okačila svoje žute balončiće na stijenje kojima će nas ispratiti sve do tunela Sveti Rok. U Makarskoj nas je dočekao ugodan povjetarac i slobodno vrijeme.

U Otočac smo se sretno vratili oko 22,00 sata. Završno slovo našeg „maturalca“ u potpunosti je opravdalo naziv izvanučionička nastava.
Toliko Povijesti, Geografije, Hrvatskoga jezika, Vjeronauka, Biologije, Glazbene i Likovnekulture te satova TZK- e teško bi stalo u tri kurikularna dana. Agencija se pobrinula i za zabavne sadržaje. Tako smo imali prigodu sudjelovati u društvenim igrama, stolnom nogometu i tenisu.

Izradili smo najljepšu „putovnicu“ za rastanak s osnovnom školom!

Učiteljica Dragocjenka Bilović

objavio: Jasminka Devčić   datum: 7. 6. 2023.