Projekt Otkrij planinu!

Autor i voditelj projekta:Ines Marković, učiteljica geografije

Projekt Otkrij planinu! proizašao je iz želje da djecu, naše učenike odvedemo na planinu. Na Velebit. Da ga upoznaju hodajući stazama planinara. Učeći ih o planini učimo ih životu.

Budući da je projekt obuhvaćao aktivni boravak na planinama, u projekt je uključeno i  Planinarsko društvo Gromovača u sklopu Male planinarske škole (MPŠ).

MPŠ je počela s radom 1.listopada 2020. prvim sastankom u koji su bili uključeni i roditelji. Predsjednik PD Gromovača je prezentirao rad Male planinarske škole i sve aktivnosti koje su u skladu s pravilima HPS (Hrvatskog planinarskog saveza).

Ukupno je školu polazilo 42 učenika. Za polaznike su organizirana četiri izleta. Neki su odustali nakon prvog izleta, a 35 učenika je uspješno završilo MPŠ i dobilo diplome HPS dana 31. listopada 2020. kada je i završio prvi dio projekta Otkrij planinu.

Živimo u vremenu kada nitko nema vremena, kada djeca odrastaju uz računala, televizore, mobitele i najčešće je priroda nešto što dožive gledajući u ekrane ili iz udžbenika.

A živimo na najljepšem mjestu Gorske Hrvatske. Okruženi Velebitom, Velikom i Malom Kapelom, Plješivicom. Između Risnjaka, Sjevernog Velebita, Paklenice, sve do  Plitvičkih jezera. Sve sami nacionalni parkovi i park prirode Velebit.

Cilj projekta je bio uključiti učenike osnovne škole u aktivno provođenje vremena na otvorenom, u prirodi. Daleko od ekrana i tehnikalija koje im oduzimaju vrijeme, te čine da u današnje vrijeme budu aktivni na društvenim mrežama, a sve unutar četiri zida sobe.

U projekt su se uključili i članovi Fotografske i novinarske skupine, te su iskoristili svoj boravak u planinama za učenje i usavršavanje tehnika fotografiranja ali i za rad na projektu LORA - Mali poduzetnik se krije u meni. Promatrali su biljnu raznolikost našeg kraja s posebnim naglaskom na našu čuvenu bukvu. Marljivo su fotoaparatom bilježili ono što je njihovo oko primijetilo i u njima izazvalo interes. U nastavku možete pogledati neke od njihovih fotografija, ali i one gdje ih je druga kamera ulovila u radu.

Više o projektu Otkrij planinu možete vidjeti na sljedećoj poveznici:

ravnateljica Jasminka Devčić, prof.

objavio: Ivana Rožić Dubravčić   datum: 10. 11. 2020.