Višednevna izvanučionička nastava 8. razreda u Južnu Dalmaciju

Split - Orebić – Dubrovnik - Korčula – Ston

Učenici osmih razreda naše Škole u pratnji svojih razrednica, razrednika i pedagoginje škole proveli su nezaboravno putovanje u vremenu od 1.9. – 4.9.2019. godine i upoznali prelijepa mjesta Južne Dalmacije. Putovanje smo započeli u prohladno maglovito rano jesensko jutro i oko podneva stigli u „najlipši grad na svitu“, pogađate riječ je o Splitu.

U pratnji vodiča obišli smo staru jezgru grada – Dioklecijanovu palaču, i nastavili prema Pločama, u kojima smo pričekali trajekt koji nas je prevezao na poluotok Pelješac, sve do Orebića i hotela Orsan u kojem smo se smjestili. Do večere nam je ostalo dovoljno vremena da se i okupamo na hotelskoj plaži.

Sljedećeg dana posjetili smo grad Dubrovnik. U pratnji naših vodiča upoznali smo glavne znamenitosti ovoga karizmatičnoga Grada. Slijedio je ukrcaj na turistički brod i plovidba prema otoku Lokrumu. Nakon obilaska otoka i ručka, vratili smo se u Orebić i do večere iskoristili vrijeme za kupanje u hotelskom bazenu i hotelskoj plaži.

Trećeg dana našeg boravka nakon doručka ukrcali smo se na turistički brod, koji je polazio ispred hotela, te plovili na otok Korčulu. Po dolasku u grad Korčulu, sastali smo se sa lokalnom vodičicom. Obišli smo staru gradsku jezgru. Nakon razgleda organizirano je slobodno vrijeme za kupnju i šetnju gradom. Popodne smo nakon ručka prošetali šetnicom uz more do središta Orebića i od vodiča čuli manje ili više poznate priče o ovom malom ribarskom mjestu. Večeri smo provodili u ugodnom prostoru hotela, uz druženja i disco zabavu.

Posljednjeg dana našeg putovanja do ručka smo imali slobodno vrijeme za kupanje, a manja grupa posjetila je franjevači samostan smješten iznad Orebića, sa kojega se pruža prekrasan pogled na otok Korčulu. U samostanu smo odahnuli u prekrasnom klaustru, crkvici Gospe od Anđela, a posjetili smo i muzej u kojem su nam posebno ostale u sjećanju makete brodova i zavjetne slike pomoraca koji su se sretno vratili sa dalekih putovanja. Nakon ručka uputili smo se do Stona koji smo kratko razgledali, kupili najpoznatiji stonski suvenir – sol, i uz kraća stajanja sretno se vratili prepuni doživljaja i lijepih uspomena  u naš Otočac. Ovo putovanje pamtit ćemo po zajedničkim druženjima, novim prijateljstvima i prelijepim mjestima koje smo posjetili.

Dario Košćak

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 16. 9. 2019.