Osmaši obilježili Dane hrvatskoga jezika

Kulturno-povijesni događaj koji je nakon višestoljetne borbe  iznjedrio pravo na hrvatski jezik, dostojno su obilježili učenici osmih razreda. U spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskoga jezika, odlukom Hrvatskoga sabora, svake godine od 11. do 17. ožujka na različite načine slavimo i obilježavamo Dane hrvatskoga jezika.

Tome u čast, učenici VIII. a razreda upriličili su interaktivni sat u školskoj knjižnici. U goste su pozvali učenike VIII.b razreda.

Raspored aktivnosti:

• „lov“ na pogreške (u trodnevnom „lovu“ na pogreške svaki je učenik sačinio, a potom prezentirao vlastitu karticu pogrešaka koje je zabilježio u svome okruženju)
  •  Učenik Matija Orešković prezentirao je Deklaraciju o položaju i nazivu hrvatskoga jezika
  • učenice Karla Šimatović i Matea Grčević recitirale su odabrane stihove iz pjesme „Jezik roda moga“ te komentirale značaj preporodnih stihova u borbi za hrvatski jezik
  • učenice Gloria Smolčić i Ines Premuž sačinile su prezentaciju o položaju hrvatskoga jezika danas, u Europskoj uniji.

Nakon održanih prezentacija, učenik Matija Orešković pripremio je mali kviz o Deklaraciji koji je pobudio zanimanje gostujućeg razreda čime su se i oni aktivno uključili u realizaciju nastavnoga sata.

Na samom završetku učenici su izrazili zadovoljstvo što su na zanimljiv način naučili lekciju i osnažili se u samostalnom nastupu pred svojim vršnjacima.

Dragocjenka Bilović

objavio: Administrator   datum: 17. 3. 2018.