Provedba pilot projekta e-Škole u OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac

OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac jedna je od 150 škola koje su  početkom 2015. godine odabrane za provedbu pilot projekta "e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola".  Nositelj projekta je Hrvatska akademska i istraživačka mreža –CARNet, a projektne aktivnosti aktivno se provode tijekom 2016./2017. i 2017./2018.  školske godine.

Cilj projekta je podizanje razine digitalne zrelosti škola kroz primjenu i razvoj digitalnih kompetencija nastavnog i nenastavnog osoblja, razvoj digitalnih sadržaja, opremanje škola IKT-opremom te provedbu infrastrukturnih radova potrebnih za pristup internetu, u 10% škola u Republici Hrvatskoj.

Aktivnosti u projektu e-Škole temelje se na Okviru za digitalnu zrelost škola. Na početku projekta, samovrednovanjem i vanjskim vrednovanjem utvrđeno je početno stanje digitalne zrelosti škola kako bi se mogao pratiti  napredak škola u projektu i planirali oblici podrške školama. Projektom je planirano utvrđivanje digitalne zrelosti škola i na kraju projekta.

Tijekom navedenog razdoblja u matičnoj školi Otočac i područnim školama PŠ Ličko Lešće, PŠ Švica, PŠ Vrhovine i PŠ Kuterevo izvedeni su opsežni radovi koji se odnose  na izgradnju lokalne računalne mreže u školi. Sve škole uključene u pilot projekt  opremljene su najmodernijom tehnologijom a osiguran je i pristup brzom internetu. Matična škola u Otočcu  opremljena je jednom interaktivnom učionicom (pametni ekran i komplet od 30 učeničkih tableta s tipkovnicom) i jednom prezentacijskom učionicom ( pametni ekran ).  Učitelji STEM predmeta matične škole na korištenje su dobili hibridno računalo, a učitelji svih ostalih predmeta kao i učitelji razredne nastave tablet računalo.  Stručni suradnici na korištenje su dobili prijenosno računalo. Osmogodišnje područne škole opremljene su jednom prezentacijskom učionicom s pametnim ekranom i određenim brojem tablet računala s tipkovnicom, ovisno o broju učenika 7. i 8. razreda.

učionica

Tijekom navedenog razdoblja, za učitelje, stručne suradnike i administrativne djelatnike organizirane su brojne edukacije koje su usmjerene na razvoj općih digitalnih kompetencija, kompetencija za primjenu digitalne tehnologije u odgoju i obrazovanju te digitalnih kompetencija za upravljanje školom. Druga faza edukacija učitelja u pilot projektu nastavlja se tijekom drugog polugodišta šk. god. 2017./2018.. Edukaciju učitelja i stručnih suradnika provodi Algebra d.o.o. putem radionica organiziranih u školi, e-tečajeva i webinara. Projekt podrazumijeva i sudjelovanje učitelja i učenika u anketama koje prate provedbu projekta.

Osim opremanja škola IKT opremom svrha projekta je iskorištavanje potencijala IKT-a u nastavnim i poslovnim procesima u školi. Pilot projekt uključuje i razvoj brojnih drugih usluga od kojih su neke već u primjeni, a ostale će biti razvijene do kraja trajanja pilot projekta. Neke od njih su: repozitorij digitalnih sadržaja, sustav za upravljanje učionicom, sustav za analitiku učenja i organizacije, sustav za praćenje uvjeta rada u školi, izrada digitalnih obrazovnih sadržaja (DOS) koji prate predmetni kurikulum matematike, fizike, kemije i biologije, za učenike 7. i 8. razreda osnovne škole te 1. i 2. razreda srednje škole, izrada scenarija učenja, unaprjeđenje i proširenje sustava e-lektire, zajednica praktičara, korisnička podrška školama i učiteljima, sustav za poslovanje škola.

Informiranje o svim projektnim aktivnostima provodi se putem virtualne zajednice praktičara koja omogućuje međusobnu komunikaciju te razmjenu ideja između učitelja svih škola uključenih u projekt i ostalih sudionika pilot projekta. Osnovna Škola Zrinskih i Frankopana održava i vlastitu  grupu za distribuciju informacija i međusobnu komunikaciju i suradnju učitelja na poslovnoj društvenoj mreži. Voditelj projekta i koordinator projektnih aktivnosti za OŠ Zrinskih i Frankopana je učiteljica matematike i informatike Valentina Pajdaković.

OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac jedna je od 28 škola koje su u studenom 2017. godine, u sklopu projekta e-Škole odabrane i za korištenje „Sustava za informatizaciju poslovanja ustanove (SIPU)“. CARNet će osigurati opremu i uvjete za uvođenje ovog sustava, edukaciju korisnika za korištenje sustava te podršku korisnicima i održavanje sustava za vrijeme trajanja pilot faze projekta. Za predstavnika škole koji je ujedno i član tima za implementaciju sustava imenovana je g-đa Anka Jurković.

Projekt je vrijedan gotovo 307 milijuna kuna ( podatak se odnosi na svih 150 škola u projektu), od čega se čak 85 % sufinancira iz europskih strukturnih i investicijskih fondova. Pilot projekt e-Škole dio je šireg programa e-Škole čiji je puni naziv: „e-Škole: Cjelovita informatizacija procesa poslovanja škola i nastavnih procesa u svrhu stvaranja digitalno zrelih škola za 21. stoljeće“. Cjelokupni program provodi se u razdoblju od 2015. do 2022. godine, a pilot projekt provodi se do 2018. godine. CARNet provodi projekt u suradnji s Agencijom za odgoj i obrazovanje, Agencijom za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih te Fakultetom organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu. Osnivači škola također su preuzeli određene ugovorne obveze koje se odnose na održavanje opreme obuhvaćene projektom kao i podršku korisnicima prilikom korištenja iste.

Detaljnije informacije o cjelovitom projektu dostupne su na službenoj mrežnoj stranici projekta  e-Škole.

Valentina Pajdaković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 23. 1. 2018.