Novčić u školskom vrtu

PŠ Hrvatsko Polje - Uređivanje, proizvodnja, istraživanje… sve je to dio rada naše škole u koji su uključene učenice i djelatnici. Svaki rad donosi određene plodove koji su različite naravi i vrijednosti. Jedan od plodova našeg rada je ‘niknuo’ i iz našeg školskog vrta. O čemu je riječ pročitajte u nastavku.

O izgledu i uređenju školskog vrta brinu se učenice i učiteljica u izvannastavnoj aktivnosti – cvjećarskoj skupini, ali i školska spremačica. Briga o vrtu vodi se tijekom cijele školske i kalendarske godine. U njemu svi rado borave, pa i mještani. Pruža razne mogućnosti za izvođenje nastavnog procesa i mjesto je za istraživanje i otkrivanje novih znanja. Jedno od naših neuobičajenih otkrića je povijesni predmet – novčić.

Tijekom okopavanja i presađivanja cvijeća u dijelu vrta ispred školske zgrade, učiteljica i spremačica pronašle su stari novčić. Iznenađene, ali i znatiželjne, spremile su pronađeni novčić i pokrenule lavinu pitanja o vrijednosti i vremenu kojem novčić pripada. Započelo je tako malo istraživanje u koje su uključile mještane, laike, kojima je u sferi interesa povijest, i stručnjake. Svi zajedno došli su do zanimljivih spoznaja, riječ je o novčiću s likom cara Augusta Oktavijana koji je pokorio Japode. Novčić potječe iz 1. stoljeća, u vrijeme Oktavijanovih osvajanja Ilirika, ilirskih ratova i početaka romanizacije Japoda.

Ovaj vrijedan nalaz darovat ćemo numizmatičkoj zbirci u nastajanju pri Muzeju Gacke.

Više o rimskom novčiću pročitajte na linku: http://www.glasgacke.hr/?ispis=detalji&novost=17535&kat=79

objavio: Mateja Posavi Došen   datum: 21. 9. 2017.