Pozdrav iz Zadra i Nina

Izvanučionička nastava kao učenje otkrivanjem u neposrednoj životnoj stvarnosti jedan je od najzanimljivijih i najdražih načina učenja. Učenici za takvu vrstu nastave uvijek pokazuju interes. Tako je bilo i ovoga puta na izvanučioničkoj nastavi u Zadru i Ninu. Više pročitajte u nastavku i pogledajte u galeriji fotografija.

Došao je i taj dan, 10. svibnja, i odlazak na izvanučioničku nastavu u Zadar i Nin koji su učenici željno iščekivali. Bogat cjelodnevni program organizirala je gospođa Ruža iz turističke agencije Gacka Tours, a upotpunili su ga dodatnim poukama i zanimljivostima učitelj i učiteljice naših područnih škola Ličko Lešće, Sinac, Čovići, Prozor i Hrvatsko Polje. Lako je bilo govoriti o tim povijesno bogatim hrvatskim gradovima, kada se ima mnogo toga reći, a još lakše diviti se ljepotama okoliša što ih priroda i čovjek stvoriše.

Spojili smo suvremeno i povijesno, tako da smo uživali u izvrsnoj kino projekciji dječjeg filma Hugo i lovci na duhove, doživjeli atmosferu sve popularnijih trgovačkih centara, a s druge strane nakratko smo se odvezli vremeplovom u prošlost slušajući o bogatoj povijesti tih dvaju gradova. Sve je opustila ugodna šetnja Kalelargom i zvuk Morskih orgulja. Učenici su uspjeli pronaći planet Zemlju u sklopu instalacije Pozdrav suncu, a od svih nebeskih tijela Sunce im je najviše godilo. Na njegovoj toploj i velikoj površini proveli su neko vrijeme u igri koju su kasnije nastavili u još življem tonu u susjednom dječjem parku.

Nakon dobrog i obilatog ručka porasle su dječje želje. Krenulo se na put u Nin do kipa Grgura Ninskog gdje su učenici proveli duže vrijeme dirajući izlizani i sjajni palac kipa Grgura Ninskog u nadi da će im se ispuniti želje. I zaista, dogodilo se čudo! Neke su se želje ubrzo i ispunile, uživanje u bogatim okusima sladoleda te kupovini suvenira i igračaka za uspomenu s putovanja. Neizostavno je spomenuti i posebnost Nina kojeg krasi najmanja katedrala u svijetu crkva sv. Križa, svetište Gospe od Zečeva i crkva sv. Nikole u Prahulju, mjesto krunidbe hrvatskih kraljeva.

Držeći se stare narodne "Svuda pođi, ali kući dođi!", sretniji i bogatiji su se vratili u večernjim satima svojim kućama. Pri izlasku iz autobusa čule su se dječje želje za polaskom na neki novi izlet. Nadajmo se da su to imali u mislima držeći Grgura Ninskog za palac.

objavio: Mateja Posavi Došen   datum: 13. 5. 2016.