Učenici naše škole posjetili grad Vukovar

U nedjelju 24. travnja učenici osmih razreda OŠ Zrinskih i Frankopana uputili su se prema panonskom djelu lijepe naše posjetiti grad Vukovar. Krenulo se oko 13:30 sa dva autobusa. Putovanje je trajalo oko 6h,učenici su se zabavljali na razne načine: neki su pjevali, neki kartali, igrali čoviječe ne ljuti se, a neki su jednostavno uživali u pogledu na prelijepu prirodu.

Oko 19:30 stigli smo na odredište u Borovom naselju u hostelu Zagreb. Dobili smo ključeve soba i smjestili se u njih . Bili smo jako uzbuđeni i posjećivali smo jedni druge u sobama. Večer je dugo trajala...

Drugog dana započelo je naše edukativno razgledavanje Vukovara. Za doručak smo dobili lunch paket, a nakon toga imali smo dva predavanja u Memorijalnom centru Domovinskog rata. Prvo predavanje bilo je na temu Domovinskog rata, gdje su nam navedeni razlozi buđenja nacionalne svijesti u RH, te zašto je došlo do agresije na RH i koje su temeljne vrijednost Domovinskog rata. Drugo predavanje održao nam je pukovnik Pero Mihaljević i vrlo iscrpno pokazao i objasnio strategiju obrane Vukovara. Nakon predavanja imali smo pauzu za ručak . Slijedeće odredište bio nam je Muzej Vučedolske kulture. Tamo smo saznali mnoge stvari o Vučedolcima. Neke od zanimljivosti prema riječima vodiča su: zobene pahuljice potječu od njih ,oni su izumili prvo europsko pivo, o značenju vučedolske golubice koja je u stvari jarebica, oni su počeli koristiti pojedinačni pribor za jelo .

Nakon toga obišli smo Gradski muzej Vukovar- Dvorac ELTZ koji se proteže kroz 3 kata. Mogli smo upoznati mnoge zanimljivosti. Nakon razgledavanja imali smo slobodno vrijeme koje smo iskoristili u trgovačkom centru . Tijekom cijelog dana pratilo nas je kišno vrijeme. Nakon večere otišli smo u hostel, a odande smo se uputili u disko. Opustili smo se uz glazbu i ples a vrijeme je brzo prošlo i morali smo se vratiti natrag u sobe. Bili smo jako uzbuđeni i nismo mogli zaspati te smo u tajnosti potiho tulumarili . ..

Jutro je rano počelo jer smo već u 7:30 morali biti potpuno spremljeni . Nakon doručka autobusom smo prošli pored kukuruznog puta, a zatim smo se uputili u Spomen dom hrvatskih branitelja- mjesto sjećanja i mjesto učenja za buduće generacije u čast branitelja koji su položili svoje živote . Ispred doma nalazi se veliki tenk na kojem smo se zajednički fotografirali .Slijedeća postaja bila je bolnica Vukovar. Na ulazu smo pogledali 15-minutni film koji nas je sve dojmio . Obišli smo sklonište i podrum bolnice gdje se mnogo toga odvijalo . Posjetili smo memorijalno groblie žrtava Vukovara, zapalili smo svijeće i pomolili se za sve žrtve. Vodič nas je poveo do Spomen doma Ovčara . U tišini smo ga obišli i razgledali. Slijedeća postaja bila nam je Vojarna - Memorijalni centar koji smo kroz sat i pol obišli, pregledali okolni prostor vojarne, vodič nam je pokazao oklopna vozila, zrakoplove, brodove i ostalo... Imali smo prilike vidjeti jedan od logora. Nakon ručka ponovno smo posjetili MEMORIJALNI CENTAR Domovinskog rata . Imali smo predavanje o vrijednosti mira, a sve smo završili kvizom znanja u kojem je sudjelovalo dvoje učenika iz svake škole. Nasa škola zauzela je drugo mjesto od ukupno 5, zahvaljujući učenicama Ani Grčević i Lari Žubrinić. Gromoglasno smo pljeskali, zahvalili se i krenuli natrag za Otočac. Ovaj izlet ostat ce nam u lijepom sjecanju . Bilo nam je lijepo . Naša generacija nije doživjela ratna stradanja, ali smo mogli shvatiti kolika je velika cijena naše slobode. Moramo biti zahvalni našim braniteljima koji su se žrtvovali kako bi mi danas živjeli u slobodnoj Hrvatskoj.

Tekst sastavili: Tina Košćak i učeniici: Ena Cvitković, Leon Javor i Anita Božić – 8.d

objavio: Administrator   datum: 13. 5. 2016.