Godina po godina, maturalac

U razdoblju od 28. do 30. rujna 2023. godine organizirana je trodnevna izvanučionička nastava za učenike osmoga razreda Osnovne škole Zrinskih i Frankopana Otočac. Za organizatora putovanja odabrana je agencija Gacka tours. Na izlet se zaputilo 47 učenika (MŠ Otočac, PŠ Kuterevo, PŠ Ličko Lešće, PŠ Švica), a u pratnji učitelja Maje Brajković, Darija Košćaka, Marije Rončević i Davora Žubrinića te službenog vodiča Ruže Orešković.

Dana 28. rujna, u ranim jutarnjim satima, a prema planu putovanja, krenulo se prema Dubrovniku. Unatoč umoru od neispavanosti, učenici su poneseni pozitivnom atmosferom jedva dočekali ugledati prve obrise Pelješkoga mosta. Uz divne prizore doline Neretve pozdravili su Most koji je spojio jug Hrvatske s ostatkom zemlje. Nakon zajedničkoga fotografiranja i uživanja u pogledu prema Pelješcu, željno se čekao Dubrovnik.

Ljepotom krajolika, ali i posljednjim trzajima ljeta Dubrovnik je poželio dobrodošlicu učenicima i učiteljima, a usidreni kruzeri podsjetili su da je omiljena turistička destinacija. Uz pratnju turističke vodičkinje, obilazak Dubrovnika i njegovih zidina poprimio je novu, zanimljiviju dimenziju. Kroz šetnju povijesnim ulicama ispričane su nepoznate priče o životima gospara, dubrovačkih trgovaca i knezova. Fotografiranjem se ovjekovječila uspomena na posjet Dubrovniku, a put je nastavio prema Podgori gdje je učenike i učitelje čekao smještaj u Hotelu Sirena.

Drugi dan izvanučioničke nastave bio je predviđen za obilaženje otoka Hvara i Brača, i to brodom. Lijepo vrijeme je poslužilo te se u ranim jutarnjim satima krenulo prema Jelsi na otoku Hvaru. Uz puno smijeha, ali i pjesme, osjećao se šušur malenoga dalmatinskoga mjesta.

Nakon kraćeg zadržavanja, brodom se krenulo prema otoku Braču. Ugodna ljetna temperatura pridonijela je ugođaju, a putem su se pojavili i dupini te pozdravili putnike s broda. Dolazak na Brač izazvao je posebno veselje zbog kupanja na poznatoj plaži Zlatni rat. Učenici, ali i njihovi učitelji poslijepodne su proveli uživajući u morskim radostima. U večernjim satima vratili su se u Podgoru te u šetnji i druženju prepričavali doživljaje s izleta na otoke.

Posljednji dan izvanučioničke nastave bio je predviđen za kupanje te posjet obližnjoj Makarskoj. U prijepodnevnim satima učenici su vrijeme iskoristili za kupanje na hotelskoj plaži i bazenu. U igri i zabavi vrijeme je brzo proletjelo te su se spakirale torbe, i krenulo se u Makarsku. Nakon obilaska, učenici su slobodno vrijeme iskoristili za kupnju suvenira i fotografiranje. Prije polaska kućama, obišli su Vepric, Svetište Gospe Lurdske koje se nalazi na izlasku iz Makarske. Tamo ih je dočekao don Stipan Šurlin, upravitelj Svetišta, koji je ispričao njegovu povijest, popričao s učenicima te im udijelio i korisne životne savjete. U molitvi su se pozdravili s njim te fascinirani ljepotom samoga Svetišta, krenuli prema Lici.

U pratnji svojih učitelja, učenici su se u Otočac vratili u 22,00 sata puni dojmova i uspomena na zajedničko putovanje koje je završno poglavlje njihovog osnovnoškolskoga obrazovanja.

Cilj izvanučioničke nastave bio je spoznavanje važnosti njegovanja povijesti i kulture, upoznavanje s običajima krajeva koje su obišli te uočavanje prirodnih raznolikosti, a sve kroz isprepletanje kurikula iz predmeta Biologija, Engleski jezika, Fizika, Geografija, Glazbena kultura, Likovna kultura, Hrvatski jezik, Matematika, Njemački jezik, Povijest, Tjelesna i zdravstvena kultura te Vjeronauk.

Učiteljica Maja Brajković

objavio: Jasminka Devčić   datum: 5. 10. 2023.