Sat razrednika na OPG-u Bogdanić

Prvi dan listopada učenici V.c razreda s razrednicom Dragocjenkom Bilović posjetili su OPG  „Bogdanić“. U prekrasnoj oazi, u srcu našega grada, učenici su doista imali što vidjeti, čuti i okusiti. Susretljiva vlasnica dočekala nas je rashlađenim sokom od koprive, kadulje i maline što je učenicima nakon četiri provedena sata u razredu itekako prijalo. No pravi doživljaj staroga ličkog običaja, ponuđen nam je na kriškama kruha i pekmeza kojim se nije moglo odoljeti.

Nakon okrijepe slijedila je „Škola za život“ koja se nije diktirala u bilježnice.

Naša domaćica povela nas je u svoj „Perivoj od slave“. Prepoznali smo neke ljekovite biljke, divili se maštovito oblikovanim stabalcima i upoznali nove vrste bilja. Usput smo se sladili malinama koje smo mogli sami brati. U završnom dijelu sata razgledali smo prostorije za preradu voća s mnoštvom najrazličitijih staklenki s okusima zavičaja. Osvijestili smo svoje ekološko znanje u prostoriji iz koje odiše starina zaboravljene kuhinjske „kredence“ .

Na kraju sata, umočili smo prst u pekmez, „najmusali“ usne i slasno polizali rastočene molekule svojih novih znanja.

U šetnji do škole promišljali smo o međupredmetnoj motivaciji. Na Hrvatskome jeziku moći ćemo izražavati doživljaje, pričati i opisivati, na Povijesti ćemo govoriti o starim predmetima, alatima i običajima, na Prirodi ćemo opisati biljke i ekološku preradu, na Likovnom odgoju sve ćemo obojiti. A na glazbenom?

Naučili smo i otpjevali  stih iz starog ličoga „ojkana“.

„ Oj, mala moja kaćemo u drva

ti ponesi pekmeza i kruvaaaaa, oj!“

Dragocjenka Bilović, prof.

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 2. 10. 2019.