Provedba druge faze edukacije u sklopu pilot projekta e-Škole

Tijekom drugog polugodišta školske godine 2017./2018. provodi  se druga faza edukacije u sklopu pilot projekta e-Škole: „Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“ čiji je nositelj CARNet.

Edukacija u sklopu projekta e-Škole namijenjena je razvoju digitalnih kompetencija odgojno-obrazovnih i administrativnih djelatnika u pilot školama, a provodi se u dvije faze. Prva faza edukacije provedena je u  vremenskom periodu od rujna 2016. godine do prosinca 2017. godine.

Druga faza edukacije provodi se od veljače do srpnja 2018. godine. Edukacije se provode u različitim vrstama izvedbe: webinar, radionica, e-tečaj (MOOC) . Svaka vrsta edukacije predstavlja određenu razinu digitalnih kompetencija i dodijeljen joj je određen broj bodova.

U skladu s planom edukacije, u OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac održane su sljedeće radionice: Kreiranje multimedijskih dokumenata i animacija, Digitalne tehnologije kao potpora praćenju i vrednovanju, Digitalna tehnologija za potporu posebnim odgojno obrazovnim potrebama.

Učitelji su sudjelovali u sljedećim masovnim e-tečajevima: Kreiranje digitalnih (uredskih) dokumenata, Kreiranje multimedijskih dokumenata i animacija, Digitalne tehnologije kao potpora praćenju i vrednovanju, Digitalna tehnologija za potporu posebnim odgojno-obrazovnim potrebama, Alati za komuniciranje i kolaboraciju.

Osim navedenih radionica i e-tečajeva, tijekom proteklih mjeseci provedbe druge faze edukacije održan je niz webinara: Obrazovni trendovi uz potporu digitalnih tehnologija, Digitalna tehnologija za suradnju s  djelatnicima, učenicima škole i roditeljima, Digitalne tehnologije u planiranju kurikuluma, Citiranje u digitalnom okruženju.

Za svaku edukaciju polaznici dobivaju potvrdu o sudjelovanju. Polaznicima  koji  postignu uspjeh na  provjeri znanja, odnosno izvrše sve potrebne praktične zadatke na e-tečaju  dodjeljuje se digitalna značka.

Edukacija se nastavlja i u narednom periodu. Za sve zainteresirane učitelje najavljen je masovni e-tečaj „Programiranje“  kao i niz webinara.  Edukaciju provodi Algebra d.o.o.

Pilot projekt e-Škole dio je šireg programa e-Škole. Program e-Škole provodi se kroz više projekata informatizacije školskog sustava u razdoblju od 2015.-2022. godine. Program e-Škole sastoji se od pilot projekta, koji se provodi od 2015.-2018. te velikog projekta, koji se planira provoditi od 2019.-2022. na temelju rezultata pilot projekta.

Valentina Pajdaković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 6. 6. 2018.