Stručna ekskurzija u Milano

U organizaciji županijskog stručnog vijeća učitelja  matematike Primorsko goranske i  Ličko-senjske županije 10. i 11. ožujka 2018. organizirana je dvodnevna stručna ekskurzija u Milano, Como i Lugano. Tom prilikom učitelji su posjetili  Museo Nazionale della Scienza e tecnologia  "Leonardo da Vinci" -najveći muzej znanosti  i tehnologije u Italiji  i jedan od najvećih u Europi.

Muzej je osnovan 1953. godine, a posvećen je velikom talijanskom geniju iz doba renesanse. Leonardo da Vinci bio je talijanski slikar, arhitekt, izumitelj, glazbenik, kipar, mislilac, matematičar i inženjer.

Fundus muzeja obuhvaća  zbirku od oko 15 tisuća eksponata, arhivsku građu i knjižnicu s oko 40000 svezaka i časopisa koji svjedoče o povijesti znanosti , tehnologije i industrije.

Na službenoj stranici Muzeja dostupna je velika galerija fotografija eksponata iz svih područja znanosti i tehnologije, umjetnosti i drugih ljudskih djelatnosti.

Među mnogobrojnim  eksponatima učenici 5.-8. razreda sigurno će prepoznati Pascalinu (izumitelj Blaise Pascal), Diferencijalni stroj (izumitelj Charles Babbage)   kao i  elektronsku cijev, o kojima su učili na nastavi informatike.

Preuzeto s:

http://www.museoscienza.org/dipartimenti/catalogo_collezioni/lista.asp?arg=Calcolo%20e%20Informatica&c=10 ( 22.3.2018.)

Posebnost  muzeja  je i  najveća kolekcija modela strojeva i naprava  izrađenih po skicama Leonarda da Vincija te predlažemo učenicima da posjete navedene  mrežne stranice kako bi proširili svoja znanja o životu i radu ovog velikog izumitelja.

Preuzeto s :  http://www.museoscienza.org/english/leonardo/models-exhibited/ ( 20.3.2018.)

Ponos Milana je i čuvena Milanska katedrala (Duomo di Milano)  kao i  operna kuća La Scala.

Milano je i grad mode o čemu svjedoči skulptura igle i konca.

Grad Como rodni je grad talijanskog fizičara Alessandra Volte po kojemu  se nazivaju jedinica za mjerenje električnog napona  volt i mjerni instrument voltmetar.

Mauzolej  posvećen Alessandru Volti u gradu Como:

Valentina Pajdaković

objavio: Valentina Pajdaković   datum: 22. 3. 2018.